Молодий буковинець » у номері » суспільство » На Щедрий вечір готуйте вареники і запросіть щедрувальників

На Щедрий вечір готуйте вареники і запросіть щедрувальників

у номері / суспільство
5 542
0
Сьогодні буковинці святкують Щедрий вечір (старий Новий рік) а завтра – Василя.
Це важливі свята Різдвяного циклу.
– 13 січня ми готуємо із дружиною вечерю, сідаємо за стіл, щедруємо. Традиційно чекаємо приходу Маланки – молоді з Українського Народного Дому. Обов’язково запросимо щедрувальників до столу, – каже заслужений діяч мистецтв України, режисер Василь СЕЛЕЗІНКА. – У дитинстві і сам щороку ходив маланкувати! Тоді були важкі часи, чорні, голодні, але Маланка – це радість, яку я зберіг на все життя! З четвертого класу був учасником вертепу. Коли заарештували вчителя, сам писав сценарій для вертепу. А ось Маланка – тут особливого сюжету не треба було! На Маланку і бешкетували! Якось забрав у господарському дворі колесо від тачки. Несу над головою, а люди питають: "Що це ти робиш? Що це таке?" А я відповідаю: "Сталінське сонце над нами зійшло!"
А якось Маланка мене врятувала. Спав на печі. Від сирих дров кімната наповнилася чадом. На щастя, гучні щедрівки мене розбудили і все обійшлося!
– Традиційні страви Щедрого вечора на Буковині – вареники. Також готують кутю, – розповіла 79-літня Марія ОНАЩЕНКО, яка родом із Вижниччини. – За традицією, батько ховається від дітей за варениками – символом щедрості, багатства! Ввечері, як зійде перша зірочка, мати запалить свічку перед образами, обкурить ладаном хату і поставить череп’яну миску з пирогами на стіл. Тато сяде на покутті і прихилить голову – сховається за пирогами. Потім батько перехреститься й запрошує всю сім’ю до столу, до щедрої куті.
Валерія ЧОРНЕЙ

Повір’я. На Гуцульщині у ніч на 13 січня газдиня одягає на голову чоловічу шапку і з хлібом та коновкою виходить до води. Там вона тричі занурює хліб у воду і примовляє: "Не хліб ся купає в воді, але я – в здоров’ї й силі!" Набираючи води в коновку, вона примовляє: "Не беру воду, але Мід і Вино!" Повертається газдиня до хати, коли всі сплять. Вона тихенько підходить до своїх дітей і торкається їх голів мокрим хлібом, примовляючи: "Абисьте були такі величні, як Святий Василь Величний". У коновку газдиня кидає кілька срібних монет. Вранці, 14 січня, уся родина вмивається тією водою. Це приносить щастя та гроші на весь рік.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують