Він нас смішив

у номері / культура, шоу-бізнес
1 751
0
Всі знали його як комедійного актора. Він був таким собі "українським Нікуліним" – смішним клоуном із сумними очима. Проте своє сходження до вершин кінематографа Борислав Брондуков розпочав із трагічної й зовсім не епізодичної ролі. Скільки не вдивляйся в його злодія у видатному фільмі Леоніда Осики "Камінний хрест" – не побачиш і натяку на комічність. Навіть обличчя Брондукова, яке потім видаватиметься таким смішним, тут лише печальне, суворе і навіть гарне. Йому б і далі грати побитих долею вигнанців, змушуючи глядачів плакати, але все склалося точнісінько навпаки: він нас смішив. Смішив навіть після інсульту, коли йому довелося заново вчитися говорити. Смішить і нині, хоч минуло вже сім років від того березневого дня, коли його не стало.

Iз заводу – на екран

Борислава Брондукова важко назвати суперзіркою, однак довкола його постаті стільки загадок і таємниць, ніби в якоїсь "розпіареної" знаменитості. Взяти хоча б дивне ім’я. Розповідають, що він його вигадав спеціально для кіно, а насправді мати-полька назвала сина чи то Болеславом, чи Броніславом. І народився він під Києвом, а ріс чомусь у Росії. А в театральний інститут його чи то друзі агітували вступати, чи сам ректор… Звісно, ніхто не напускав цього туману навмисно: суперечності виникли через брак інформації, а отже, брак інтересу до постаті Брондукова за життя. Він здавався глядачам настільки своїм, земним, буденним, що нікому не спадало на думку цікавитися, звідки він з’явився.

І справді, Брондуков зійшов на екран зовсім не з небес, а з цехів київського заводу "Арсенал", де виступав у самодіяльному театрі. До того закінчив будівельний технікум і встиг попрацювати на будівництві виконробом. Коли приніс документи до інституту ім. Карпенка-Карого, йому було вже 23 роки. На маленького непоказного юнака там подивилися скептично і порадили повернутися до роботи за раніше здобутим фахом. Але тут, подейкують, втрутився сам ректор інституту Микола Задніпровський. "Він буде видатним артистом!" – сказав далекоглядний педагог, і Брондукова допустили до іспитів, які він легко та успішно склав.

Уже на другому курсі інституту Борислав дебютує в кіно, і не в будь-якому, а в самого Сергія Параджанова, у фільмі "Квітка на камені" 1962 року. Роль була невеликою, нікого особливо не вразила. Але й не провальною, бо актора-початківця відтоді активно запрошують зніматися. Він зіграв епізодичні ролі в таких видатних стрічках, як "Хто повернеться – долюбить" Леоніда Осики та "Вечір на Івана Купала" Юрія Іллєнка. Відтак Осика довіряє Брондукову одну з головних ролей у своїй екранізації новел Стефаника "Камінний хрест". Йому належало зіграти злодія, якого упіймав на гарячому селянин Іван Дідух і на якого чекає вірна смерть через самосуд. Завдання в актора було складним: його герой мав викликати сильне співчуття, але в жодному разі не симпатію. 30-річний Брондуков упорався з ним блискуче.

Король епізоду

То чому ж актор, якому так добре вдалася чимала трагічна роль, почав спеціалізуватися на епізодах, та ще й комічних? Можливо, річ у специфічній зовнішності, яка з віком ставала дедалі фактурнішою. Однак є й цікавіша версія: Брондуков сам обрав такий шлях. Як стверджують близькі актора, він був досить високої думки про власний акторський талант, тому охоче брав маленькі ролі, щоби зробити з них, як сам казав, "цукерочку". Водночас відмовлявся від головних ролей, якщо вони видавалися йому недостатньо яскравими. Тож Брондуков зіграв загалом лише одну головну чоловічу роль – у романтичній комедії "На вас очікує громадянка Никанорова". Зрозуміло, чим його полонила ця робота: герой-коханець – цілком несподіване для Брондукова амплуа.

У своїх численних епізодах і другорядних ролях (у фільмографії Брондукова 127 стрічок) він також шукав різноманітності. Тим паче, що після неперевершеного алкоголіка Федула з "Афоні" Георгія Данелії йому наввипередки пропонували ролі саме таких "асоціальних елементів". Натомість він постав у образах кумедного нареченого в "Гаражі" Рязанова, спортивного перехожого в "Осінньому марафоні" Данелії, дуже сатиричного директора турбази в "Спортлото-82" Гайдая. Незабутніми є його міліціонер Грищенко в "Зеленому фургоні" та інспектор Лестрейд у "Пригодах Шерлока Холмса і доктора Ватсона". Зіграв Брондуков навіть… імператора Миколу ІІ у вже призабутому фільмі "Родина Коцюбинських".

Говорив чужим голосом

Цікавий факт: ледь не половину ролей, зіграних Брондуковим, озвучували інші актори. І річ тут зовсім не в українському акценті, якого в російськомовного Брондукова не було. Просто 1984 року після першого інсульту в нього сильно постраждав мовний центр мозку. І хоч віддана дружина Катя дуже ретельно з ним займалася, мовлення не вдалося відновити до прийнятного для актора рівня. Потім – другий інсульт 1993 року. Реабілітація була ще більш тривалою та важкою, але Брондуков знову повернувся до роботи. Інша річ, що роботи на той час вже не було – настали 1990-ті…

Родина актора бідувала по-справжньому. Борислав, Катерина і двоє синів переїхали в село, а квартиру в центрі Києва здали, щоб мати хоч якісь гроші. Адже доходило до того, що в домі не було навіть хліба. Знаменитий актор ходив на ринок, де знайомий м’ясник давав йому сумку кісток – нібито для собаки. Насправді ж із них варили суп для родини. А ще, коли нічого було їсти, Борислав Брондуков ходив гуляти Києвом, сподіваючись зустріти шанувальників, які його чимось пригостять.

1997 року в актора знову стався інсульт, який його практично знерухомив. Величезна воля до життя і турбота дружини допомогли Брондукову протриматися ще сім років. Він переніс надзвичайно ризиковану операцію на мозок, почав уже навіть підводитися і потроху пересуватися. Та все ж 10 березня 2004 року, через десять днів після святкування його 66-річчя, актор помер. Точніше, помер Брондуков-людина, а Брондуков-актор продовжує жити. Дивовижно, але цієї весни ми навіть зможемо побачити… прем’єру за його участю. Начебто на екрани нарешті виходить скандально відомий фільм "Майстер і Маргарита" режисера Юрія Кари. Борислав Брондуков зіграв там бідолашного вампіра Варенуху.
Оксана ДРАЧКОВСЬКА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують