DataLife Engine > Інтерв'ю / новини > Проблеми зі сходами є, але врожай ще можна врятувати

Проблеми зі сходами є, але врожай ще можна врятувати

Проблеми зі сходами є, але врожай ще можна врятувати

Юрій ВОСКОБІЙНИК, завідувач відділу ціноутворення та кон’юнктури ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки":

– Чи вплине ймовірний неврожай 2012 року на підвищення цін на хліб?

– Справді є великі проблеми зі сходами посівів. Однак нинішня тепла погода поки що сприяє їхньому росту. Щоправда, є загроза, що переросте пшениця, яку рано посіяли. Якщо за таких погодних умов випаде сніг, більшість врожаю буде врятовано. Якщо ж ударять морози без снігу, як це було у неврожайний 2003 рік, тоді є підстава хвилюватися. Крім того, є ще весна. Тобто проблемні озимі можна буде пересіяти й отримати вищий валовий збір зернових, ніж цього року. Якщо справдяться навіть найбільш песимістичні прогнози – на соціальні види хліба "Український", "Білий" та батон – ціни майже не зміняться. Їх регулює держава, а Аграрний фонд здійснює товарні інтервенції борошном. Ймовірне підвищення цін на ці види хліба складе 10-15%.

Перестороги щодо подорожчання інших видів хліба насправді існують. Але підвищення цін буде також незначним, якщо належно спрацює Мінагрополітики та Аграрний фонд.


– Наскільки держава зможе забезпечити сировиною хлібопекарські підприємства?

– На сьогодні Аграрний фонд закупив 1,3 мільйона тонн продовольчої пшениці. Ще один мільйон тонн планують закупити в січні. З лютого Аграрний фонд здійснюватиме закупівлі продовольчого зерна нового врожаю через форвардні контракти з 50-відсотковою передоплатою. Тобто товаровиробники отримають безвідсотковий кредит під виробництво. Таким чином Аграрний фонд зможе сформувати достатні запаси зернових. У разі виникнення загрози продовольчій безпеці та недостатніх запасів держава має право застосувати квоти на експорт продовольчого зерна. Такий механізм регулювання ринку не сприймається у світі, але продовольча безпека має бути понад усе.

– Як вплине рекордний урожай цього року на фінансовий стан товаровиробників?

– Рекордний врожай не є запорукою отримання великих прибутків. Практика свідчить, що чим більше виробляємо, тим менша рентабельність виробництва. І навпаки. Нині ми отримали справді рекордний валовий збір кукурудзи. І хоча є досить великі проблеми зі збором врожаю, бо всі елеватори переповненні і не встигають її висушити та доробити, кукурудза показує найбільший прибуток з гектара.

– Як вплине на ціну те, що виробники через посуху пересіватимуть великі площі?

– Ми живемо в ринковій економіці. Тому додаткові затрати на виробництво не завжди впливають на підвищення ціни. У нас ціни формуються залежно від обсягів виробництва та попиту, а не від витрат на виробництво. До того ж аграрії на сьогодні залежні від трейдерів. Тобто ціну на зерно формують переважно трейдери, виходячи з кон’юнктури на світових ринках та власних апетитів, тобто розміру отриманого прибутку.

– Яка ситуація з фуражним зерном?

– Із фуражним зерном у нас ніколи не було проблем. Його постійно збираємо достатньо для задоволення власних потреб у кормах. Отож буде, чим годувати худобу. Інше питання – як поведуться трейдери, яким буде світовий попит на це зерно, чи не вивезуть його з країни. Однак це вже завдання Мінагрополітики та Аграрного фонду. Механізмів регулювання цього ринку у нас достатньо. Головне правильно і вчасно їх застосувати. (Ліна Нагірняк)



Повернутися назад