Відпочиваючи на природі, частіше оглядайте себе та друзів
Настав час пікніків та приємних прогулянок на природі. Однак на відпочинку можна стати "приманкою" для кліщів, які чатують на нас у траві.
Перед відпочинком на природі варто "озброїтися" певними знаннями, щоб не стати жертвою укусу кліщів.
Кліщі не залізають на дерева, а вистрибують із трави
Найчастіше кліщі кусають людину в лісі. Кліщ може заповзти на вас із трави або кущів, але не стрибнути з дерева. Зазвичай вони не піднімаються вище 1,5 м над землею. Врятувати від кліща може щільний облягаючий одяг із довгим рукавом, але покладатися тільки на нього не варто. Зазвичай кліщі кусають у найм’якіші місця на тілі – пахвові западини, пахову ділянку або ділянку за вухами. Тому, гуляючи лісом, частіше оглядайте себе і друзів.
Енцефаліт
Енцефаліт – найстрашніше захворювання, яке передають кліщі. Якщо вам пощастить, може обійтися переляком, а якщо ні – можливий параліч обох рук, повна сліпота або глухота. Майте на увазі, ці наслідки незворотні.
Бореліоз (хвороба Лайма)
Друге небезпечне захворювання – бореліоз. Для нього характерні висока температура й обширне почервоніння в місці укусу. При ускладненнях виникає параліч лицьових м’язів, далі почнуть боліти суглоби. Можуть з’явитися проблеми зі слухом і зором – аж до повної втрати або проблеми із серцем.
А найгірше, що щеплень від бореліозу не існує. Імунітету теж – якщо хворіли один раз, то можете захворіти і другий. На щастя, на ранній стадії його вилікувати досить легко, але варто вчасно звернутися до лікаря.
Видалення кліща
Якщо вам не пощастило, і ви все-таки виявили на собі кліща, то, по-перше – не панікуйте. Найкраще – звернутися до лікаря у найближче інфекційне відділення. Паразита можна видалити й самостійно, але при цьому будьте дуже уважні.
Для початку обробіть місце укусу антисептиком. Витягати паразита потрібно дуже акуратно, найкраще пінцетом, провертаючи його проти годинникової стрілки. У жодному разі не смикайте кліща – він уже вчепився у ваше тіло передніми лапками. І якщо смикнути сильно – відірвете голову, і вона разом із жалом залишиться в шкірі.
Часто розповідають про спосіб видалення кліща за допомогою олії – нібито комаха почне задихатися і вилізе сама. Лікарі цього робити не радять. У цьому разі комаха випустить у вашу кров максимальну кількість отруйної слини.
Після того, як витягли кліща, уважно огляньте його, чи є всі частини тіла: ніжки, хоботок. Якщо не всі, то терміново зверніться у травмпункт, щоб витягти його, а заодно зробити укол. Пам’ятайте, що укол доведеться робити в будь-якому випадку, і намагайтеся з цим не тягнути.
Важливо!
Не забудьте помістити витягнутого кліща в коробочку, щоб відвезти на аналіз в найближчу лабораторію СЕС.
Через 10 днів після укусу вам потрібно буде здати кров на наявність інфекцій. Робити це також потрібно обов’язково. І радьтеся з лікарем щодо подальших дій, а особливо, якщо з’явилися неприємні симптоми.
Де на Буковині водяться "заразні" кліщі
За словами Олександри ТОМАШОВСЬКОЇ, завідувача відділення
особливо небезпечних інфекцій Чернівецької облСЕС, у нашій області
офіційно зареєстровані випадки хвороби Лайма:
- Вижницький район – с. Лукавці;
- Герцаївський район – с. Кулінівка;
- Глибоцький район – с. Корчівці, с. Тарашани, с. Молодія, с. Коровія, с. Валя Кузьміна, с. Купка, с. Сучевени, с. Йордонешти, с. Карапчів, с. Кам’янка, с. Петричанка, с. Купка;
- Заставнівський район – с. Репужинці, с. Горошівці, с. Кострижівка;
- Кіцманський район – м. Кіцмань, с. Брусниця, с. Стрілецький Кут;
- Новоселицький район – с. Чорнівка, с. Подвірне;
- Сокирянський район – с. Ломаченці;
- Сторожинецький район – с. Петрівці, с. Луківці, с. Бобівці, с. Глибочок, с. Кам’яна, смт Красноїльськ, с. Давидени, с. Буденець, с. Комарівці, с. Великий Кучурів, с. Михальче;
- Хотинський район – м. Хотин, с. Грозинці;
- м. Чернівці – район Цецино, район Роша, район вул. Комарова, вул. Фастівська, вул. Заставнянська, Садгора.
Леся ТОКАРЮК