Незважаючи на поширення кофеїновмісних напоїв, учені жодного разу не досліджували дію кофеїну на дітей і підлітків детально.
Вони лише знали, що кофеїн підвищує тиск і зменшує частоту серцебиття. А ось Університет Школи громадського здоров'я та медичних професій Буффало з'ясував: ефект кофеїну сильно відрізняється залежно від статі підлітка.
Під час роботи вчених цікавили підлітки з статевим дозріванням, яке вже настало. Також вони хотіли зрозуміти, чи впливає менструальний цикл на те, як кофеїн впливає на серцево-судинну систему. Отже, хлопчики 15-17 років після прийому кофеїну говорили про різкий прилив сил, про покращення спортивних показників. У дівчаток же не спостерігалося настільки очевидних змін, пише Medical News Today.
По мірі збільшення рівня кофеїну діастолічний артеріальний тиск збільшувався, а частота серцевих скорочень зменшилася у хлопчиків, але не у дівчаток. Всього в роботі брали участь 54 хлопчиків та 47 дівчаток 15-17 років, а також група дітей 8-9 років. Дітям давали плацебо або дві дози кофеїну (по 1 та 2 міліграмами на кілограм). Потім вимірювали тиск і частоту серцебиття.
Отже, хлопчики більш активно реагували на кофеїн. Але це працювало тільки у старшої вікової групи. Менструальний цикл впливав на реакцію на кофеїн. Вся річ у тому, що змінюються показники гормонів. Фолікулярна фаза, яка починається в перший день менструації і закінчується з овуляцією, і лютеїнова фаза, яка слідує за овуляцією і відзначається більш високою концентрацією прогестерону, ніж на попередній фазі, критично важливі для описаного явища. У середині лютеїнової фази ступінь уповільнення серцебиття і підвищення тиску була більшою у дівчаток, які вживали кофеїн.