Віруючий чи ухилянт: чи можна уникнути мобілізації з релігійних переконань

В Україні релігійні переконання не звільняють особу від мобілізації, а лише дають можливість проходження альтернативної служби. Відмова від мобілізації без вагомих доказів може мати юридичні наслідки, зокрема і кримінальну відповідальність.
Про це в одному зі ЗМІ розповів юрист Дмитро Франчук. Військовозобов'язаним, які планують скористатися правом на альтернативну службу, варто мати потрібні документи та бути готовими до ретельної державної перевірки.
{reklama}
Відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу", відповідне право мають лише представники релігійних організацій, віровчення яких не дозволяє носити зброю.
До переліку таких організацій входять:
свідки Єгови;
адвентисти сьомого дня;
п'ятдесятники;
християни віри євангельської – баптисти.
"Стаття 35 Конституції України гарантує право на заміну військової служби альтернативною, якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина. Така служба передбачає виконання обов'язків, які не пов'язані з використанням зброї, наприклад, робота в соціальних установах, лікарнях тощо", – зазначив Франчук.
Щоб оформити альтернативну службу, потрібно:
подати заяву до ТЦК та СП;
надати документальне підтвердження своєї належності до певної релігійної громади;
дочекатися рішення місцевої комісії з питань альтернативної служби.
Юрист наголосив, що рішення про проходження альтернативної служби ухвалюється індивідуально, з урахуванням конкретних обставин.
"Ухилення від військової служби без законних підстав може призвести до кримінальної відповідальності. Релігійні переконання не звільняють людину від обов'язку захищати державу", – сказав Франчук.
Він додав, що нещодавні рішення Верховного Суду України свідчать, що право на свободу совісті та релігії не є абсолютним і може бути обмежене з міркувань громадської безпеки.
Також один із випадків показав, що навіть за наявності релігійних переконань суд може визнати відмову від мобілізації незаконною, якщо особа здатна виконувати невійськові завдання в межах військової служби, наприклад, ремонт техніки або перевезення вантажів.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Повернутися назад