Молодий буковинець » Новини України » Борги на ринку електроенергії України зросли до критичного рівня

Борги на ринку електроенергії України зросли до критичного рівня

Новини України / економіка, бізнес
3 052
0


Заборгованість на ринку електроенергії України досягла рекордної позначки у 34,5 млрд грн за 2024 рік, що становить серйозну загрозу для розвитку енергетичного сектору країни.

Про це заявив Адріан Прокіп, експерт з програми "Енергетика" аналітичного центру Український інститут майбутнього, повідомляє РБК-Україна з посиланням на Delo.ua.



"За 2024 р. заборгованість на ринку перед НЕК "Укренерго" зросла на 12,7% та досягла позначки в 34,5 млрд грн. Своєю чергою, борг Укренерго перед постачальниками послуг з балансування склав 13,6 млрд грн", - зазначив Прокіп, підкреслюючи масштаб проблеми.

Експерт наголошує, що така ситуація створює значні перешкоди для розвитку нової генерації та інвестицій у галузь.

"Складається ситуація, коли продавши електроенергію, можна чекати рік-півтора на отримання коштів. І така ситуація, звісно ж, не стимулює "входити в ринок" навіть тим, хто вже збудував власну генерацію", - додав він.

Прокіп зазначив, що нещодавно прийнятий Верховною Радою законопроєкт частково розв'язує проблему, але цього недостатньо: "Проте такі кроки половинчасті, і не розв'язують проблему в цілому, адже це реактивні заходи в той час, коли ігнорувати проблему боргів вже не можливо".

За словами експерта, для вирішення ситуації потрібні системні зміни: "Натомість потрібні проактивні заходи – системна політика, яка змогла б збалансувати ринок і поступово позбавити його боргів. Це ключова передумова появи нової генерації, вкрай необхідної в умовах, коли ворог регулярно руйнує енергосистему".

Водночас Прокіп підкреслює, що адміністративні методи не розв'язують проблему.

"Адміністративні методи та бюрократичні накази будувати нову генерацію не спрацюють", - підсумував він.

Раніше у звіті Флорентійської школи регулювання (Florence school of regulation, FSR) також зазначали, що критична ситуація із заборгованістю на ринку також пов’язана з недосконалістю механізмів стягнення боргів та відсутністю ефективних фінансових гарантій від учасників ринку. А це негативно впливає на ліквідність всього енергетичного сектору та його інвестиційну привабливість.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують