DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

2. Нд. ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОВЕ. ПАСХА. Свт. Іоанна Верхопеч.

ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОВЕ. ПАСХА


Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – свято зі свят і торжество всіх торжеств. З усіх великих християнських свят церковного року воно найбільш давнє, урочисте й радісне.

Великдень символізує перемогу над смертю Ісуса Христа, котрий прийняв смерть за гріхи людей і спасіння людського роду від страшних бід. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь та з великим трепетом. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харчуванні та інших задоволеннях, аби очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння.

Дата Великодня не є сталою, тобто кожного року це свято відзначається у різні дні. Це пов’язано з тим, що згідно із церковним уставом, дата святкування Великодня визначається за кількома критеріями. Так, Великдень обов’язково має святкуватись у недільний день. Ще одним фактором у визначенні дня Великодня є те, що він завжди відзначається після юдейської Пасхи. По-третє, Воскресіння Христове завжди святкується після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення.

{reklama}

Загалом число визначається на підставі сонячного і місячного календарів, а спеціальні календарі, в яких дати Великодня вказані на кілька років уперед, називаються пасхаліями. Християни західного і східного обрядів використовують різні пасхалії. Так, православна церква, як правило, використовує олександрійські пасхалії, тоді як католицька – григоріанські.

У православних Світле Христове Воскресіння у 2020 році, згідно із календарем, припадає на 19 квітня. Вважається, що це ранній Великдень.

Традиційно цим світлим святом завершується Великий піст, який наступного року триватиме з 2 березня по 18 квітня. Впродовж 7 тижнів православні християни дотримуються суворих обмежень в їжі, приділяють багато часу молитві й покаянню. Католики у 2020 році відзначатимуть Великдень традиційно тижнем раніше – 12 квітня. Святу також передуватиме Великий піст, який розпочнеться 26 лютого і закінчиться 11 квітня наступного року. Традиції та атрибути свята Великодня Світле Христове Воскресіння – дуже важлива подія для кожного християнина. Коли настає це свято люди вітають один одного радісним вигуком "Христос Воскрес!", на що завжди у відповідь чують – "Воістину Воскрес!". Традиційно у ніч світлого Христового Воскресіння всі віряни йдуть до церкви на великоднє Богослужіння. Своєю красою та урочистістю воно покликане відобразити радість і глибокий духовний зміст цього найбільшого християнського свята. З нагоди Великодня господині печуть смачні паски – солодкий здобний хліб, приправлений родзинками, курагою чи цукатами. Ще одним обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки – фарбовані і, відповідно, розмальовані курячі яйця.

Преподобний Іоанн Ветхопечерник

Преподобний Іоанн Ветхопечерник названий так тому, що трудився в VIII столітті в Лаврі преподобного Харитона (+ ок.450, пам'ять 28 вересня), яка називається Старою, тобто древньою, як старша з палестинських обителей. Лавра ця знаходилася недалеко від Віфлеєма, поблизу Мертвого моря. Святий Іоанн в молоді роки залишив світ, пішов поклонитися святим місцям Єрусалима і оселився в Лаврі, де досяг високої духовної досконалості. Він був висвячений в сан пресвітера і прославився подвижницьким життям.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram



Повернутися назад