DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

26 листопада, вівторок
Свт. Івана Золотоустого.

Святитель Іоанн Златоуст, архієпископа Константинопольський

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Майбутній святитель народився в Антіохії близько 347 року, у сім'ї чиновника. Його батько, якого звали Секунд, помер невдовзі після народження сина. Всі турботи про виховання Іоанна лягли на його матір - Анфусу.

Втративши чоловіка в юному віці, їй було тоді близько двадцяти років, вона не стала більше виходити заміж і віддала всі сили вихованню єдиного сина. Юнак рано звернувся до поглибленого вивчення Святого Письма. Пізніше він навчався в кращих філософів і риторів. Святитель Мелетій Антіохійський в 367 році хрестив його. Через три роки Іоанн був пострижений у чтеця. Після того як імператор Валент відправив Мелетія в заслання в 372 році, Іоанн спільно з Феодором Мопсуестійським навчався в місцевій богословській школі у священиків Флавіана і Діодора Тарсійського. Коли померла мати Іоанна, він прийняв чернецтво. Незабаром розсудили, що він є гідним кандидатом для заняття єпископської кафедри, однак він ухилився від архієрейського сану. У цей час Іоанн написав "Шість слів про священство".

{reklama}

Чотири роки Іоанн провів, живучи в пустелі, і написав працю "Проти тих, озброюється на шукаючих чернецтва" і "Порівняння влади, багатства і переваг царських з істинним і християнською філософією чернечого життя". Два роки він зберігав повне мовчання, перебуваючи у відокремленій печері. Для відновлення здоров'я Іоанн повинен був повернутися в Антіохію. В 381 році єпископ Мелетій Антіохійський висвятив його в сан диякона. Наступні роки були присвячено створенню нових богословських творів: "Про провидіння", "Книга про дівство", "До молодої вдови", "Книга про святого Вавілу і проти Юліана та язичників". У 386 році Іоанн був висвячений у сан пресвітера. На нього поклали обов'язок проповідувати Слово Боже. Іоанн виявився блискучим проповідником, і отримав від пастви друге ім’я "Златоуст". Дванадцять років він зазвичай двічі на тиждень, а іноді щодня проповідував у храмі. У цей період він написав тлумачення на ряд книг Священного Писання і безліч розмов на окремі біблійні тексти, а також повчання на свята, у похвалу святих і слова апологетичні. У 397 році, після смерті константинопольського архієпископа Нектарія, Іоанна викликали з Антіохії для поставлення на константинопольську кафедру в якості патріарха. Він почав з духовного вдосконалення священства. Кошти, які призначалися для архієпископа, святий витрачав на утримання кількох лікарень і двох готелів для прочан. Також він склав чин літургії, ввів антифонний спів за всенічним бдінням, написав кілька молитов чину єлеопомазання. Іван виявився втягнутим у конфлікт із дружиною імператора: коли імператриця Євдоксія, дружина імператора Аркадія, розпорядилася про конфіскацію майна у вдови і дітей опального вельможі, Іоанн став на них захист.

Імператриця не поступилася і затамувала гнів на архіпастиря. Її неприязнь до нього посилилася, коли їй донесли, ніби він у своєму повчанні про суєтних жінок мав на увазі її. Суд, складений з ієрархів, які вже раніше були засуджені Златоустом, постановив позбавити влади Іоанна і за образу імператриці стратити. Імператор Аркадій замінив страту вигнанням. Тієї ж ночі в імператриці померла єдина дитина і в Константинополі стався землетрус. Перелякана Євдоксія попросила імператора терміново повернути Іоанна і негайно послала лист вигнаному пастирю, благаючи його повернутися. Але вже через два місяці новий наклеп пробудив гнів Євдоксії.

У березні 404 року відбувся собор, який постановив вигнати Іоанна. Зіткнувшись з перспективою вигнання, Іоанн звернувся за допомогою до Римського Папи Інокентія I. Інокентій I відправив до Константинополя делегацію під керівництвом Гауденція Брешийського, який раніше в Антіохії зустрічався з Іоанном і дружив з ним. Проте в Греції папських посланців спершу заарештували, потім хотіли підкупити і в кінці кінців депортували. Незважаючи на їхні невдачі, Іоанн написав Гауденцію лист подяки.

Перебуваючи у Вірменії, Іоанн намагався зміцнювати своїх послідовників. Взимку 406 року Іоанн був прикутий хворобою до ліжка. Але вороги його не вгамовувалися. Зі столиці прийшов наказ перевести його в глухий Піфіунт, сучасна територія Абхазії. Виснажений хворобами Златоуст, у супроводі конвою, три місяці в будь-яку погоду здійснював свій останній перехід, піддаючись тортурам і жорстокому поводженню з боку варти. У Команах сили залишили його. Прийнявши Святі Тайни, він, зі словами "Слава Богу за все!" помер 14 вересня 407 року.

Іоанн був похований у Команах Понтійських, зараз це територія Туреччини. У 438 році за ініціативою святого Прокла, Патріарха Константинопольського, мощі святителя були перенесені в столицю. За переказами, під час цієї події народ проголосив єдиним голосом: "Прийми престол свій, отче!", а уста святителя, який лежав у труні нетлінним, відкрилися, і він промовив: "Мир усім!". У ході Четвертого хрестового походу в 1204 році мощі святителя були вивезені з Константинополя до Риму, а 26 листопада 2004 року, за рішенням папи Іоанна Павла II, були повернуті Константинопольській церкви разом з мощами Григорія Богослова і зберігаються в соборі Святого Георгія у Фанарі, Стамбул.

Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram



Повернутися назад