DataLife Engine > Новини Чернівців > Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем

16 березня
Поминання померлих. Вмч. Феодора Тирона. Мчч. Євтропія, Клеоника

Мчч. Євтропія, Клеоника


Яке сьогодні свято відзначають за церковним календарем


Святі мученики Євтропій, Клеоник і Василіск постраждали в місті Амасії Понтійській (Мала Азія) близько 308 року. Брати Євтропій і Клеоник і племінник святого великомученика Феодора Тирона (пам`ять 17 лютого) Василіск були друзями. Після мученицької кончини святого Феодора вони перебували в ув`язненні і своєю проповіддю привели до християнської віри багатьох язичників, що були з ними в темниці.

{reklama}

Коли катуючий святого Феодора - Публій безславно загинув, уражений Божим гнівом, правителем Амасії Понтійської був призначений Аскліпіодот, не поступався в жорстокості своєму попередникові. Дізнавшись, що друзі мученика Феодора Тирона все ще знаходяться у в`язниці, правитель наказав привести їх до себе. Перед новим правителем святі Євтропій, Клеоник і Василіск так само твердо сповідали віру в Христа. Вони були нещадно побиті, так що тіла їх перетворилися на суцільну рану. Під час тортур святий Євтропій голосно молився Спасителю: "Надай, Господи, нам терпіння вчиненого в ранах цих заради вінця мученицького, і прийди на допомогу до нас, якоже до раба Твого Феодора прийшов єси".

У відповідь на благання святого мученикам з`явився Сам Господь з Ангелами і з ними святий великомученик Феодор Тирон, який сказав їм: "Се на допомогу вашу Спаситель Прийди, та відомі будете про вічне життя". Воїни і багато хто з тих, що стояли поблизу людей також сподобилися бачити Спасителя. Вони стали просити Аскліпіодота припинити тортури. Побачивши, що народ хвилюється і готовий увірувати в істинного Бога, правитель наказав відвести мучеників. Потім правитель запросив святого Євтропія до себе на обід і запропонував йому публічно принести жертви поганським богам, а в душі залишатися християнином. Але Євтропій відкинув цю пропозицію. Наступного дня мучеників привели в язичницький храм, щоб насильно змусити їх принести жертви. Тоді Євтропій став просити Спасителя: "Господи, буди з нами, а все язичницьке біснування вигуби. Даждь, та на місці цьому християни Безкровні Жертви принесуть Тобі, Істинному Богу". Тільки прозвучало останнє слово молитви, як почався землетрус, стали валитися стіни храму, а з ними розбилося і зображення богині Артеміди. Всі кинулися з храму, щоб не загинути серед руїн. Серед шуму землетрусу пролунав глас: "Молитва ваша почута, і на цьому місці буде будинок для молитви християн". × Коли скінчився землетрус, ледве схаменувшись від страху правитель Аскліпіодот велів вкопати в землю високі дерев`яні кілки, прив`язати до них мучеників і поливати киплячою смолою. Святі стали молитися Богу, а Євтропій вигукнув, звертаючись до мучителів: "Та зверне Господь справу вашу проти вас!" І смола стала обтікати тіла мучеників, як вода мармур, і обпалювати мучителів.

Люди, що це бачили, перелякалися, а правитель з закам`янілістю наказав рвати тіла святих залізними гаками та класти на їхні рани гірчицю, змішану з сіллю і оцтом. Святі і ці муки перенесли з дивовижною твердістю. Останню ніч перед стратою мученики провели в молитві, і знову Господь з`явився їм і укріплював їх. Вранці, 3 березня (за старим стилем), святі Євтропій і Клеонік були розіп`яті, а Василіск залишений в ув`язненні. 22 травня в місті Команів стратили святого Василіска. Йому віттяли голову, а тіло кинули в річку. Проте християни знайшли його останки і поховали їх на зораному полі. Пізніше в Романах була споруджена церква в ім`я святого Василіска.

Повну версію православного календаря на 2019 рік можна переглянути тут

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram



Повернутися назад