Молодий буковинець » Новини Чернівців » Тораківська стінка: що відомо про це диво природи на Буковині

Тораківська стінка: що відомо про це диво природи на Буковині

Новини Чернівців
2 674
1
Тораківська стінка: що відомо про це диво природи на Буковині


На Буковині розташоване диво природи, відоме як Тораківська стінка. Це геологічне утворення скельного типу на лівому березі річки Путилки. Висота над рівнем моря складає 609 метрів. Знаходиться при в’їзді в Путилу (раніше с.Тораки) і її добре помітно з дороги.

Про це ідеться на фб-сторінці Національного природного парку "Черемоський", пише molbuk.ua



Це диво природи є свідченням давніх процесів утворення місцевих карпатських гір та є об’єктом туристичного значення. Тораківська стінка - зім'яті флішеві (тобто осадові) гірські породи, які могутні горотворчі процеси поставили сторчма в паморочливо далекі, геологічно давні часи.

Стрімка Тораківська стінка є геологічною пам’яткою природи місцевого значення і по формі нагадує собою трикутник. Правий схил стінки пологий, порослий вільхою, березами, ялинами і різноманітними кущами, лівий - більш стрімкий з чисто хвойними лісами.

Тораківська стінка піднімається над рівнем річки, ніби оберігаючи її від вічнозелених лісів. Загальна площа скелі та екосистеми навколо, що напряму пов’язана із даним геологічним утворенням – 1.5 га. Основна утворююча порода – пісковик.

На скелі панують три так-званих "острівці" живої природи. Перший із них починається біля підніжжя стінки і ніби гострим ножем підіймається на 20 м вгору.

Над м'якою травою тут панують ще досить юні цариці-ялини. Друге царство ялин, вільх, беріз і квітів починається на вершечку стінки і закінчується в центрі кручі. Між цими двома острівцями зелені протікає піщаний струмок, який свідчить про поодинокі зсуви каміння. А це ще один приклад того, що горотворчі процеси в горах ще не закінчились.

Третій зелений "острівець" знаходиться біля правого краю стінки. Він зеленою ниткою з'єднує підніжжя і вершину стінки. Тораківська стінка належить до скель складчастої структури. Шари каміння залягають з невеликим нахилом справа наліво.

У центральній частині стінки помітно, як каміння занурюється в неспокійні води р.Путилки. На лівому схилі приваблює погляд ялиново-вільшаний ліс. І тільки добре придивившись, можна помітити, що це продовження Тораківської стінки.

Аналогічна ситуація склалася на правому схилі стінки. Тут також на кам'яному ложі, товщиною 10 м розрослися стрункі ялини і смереки, зеленолисті вільхи і тремтливі осики.

Джерело інформації - путівник "Дива природи Гуцульського краю" (автор Михайло Григоряк)

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

1 коментарій

Slawa Krismanov 8 березня 2025 19:04
Хронологія геологічних подій, що вплинули на Тораківську стінку
Океан Тетіс (близько 250–66 млн років тому, мезозой)
?У тріасі (~250 млн років тому) між давніми континентами Лавразією та Гондваною існував величезний океан Тетіс.
?У юрі та крейді (~200–66 млн років тому) на дні Тетісу накопичувалися осадові породи (в тому числі фліш, який нині складає Карпати)

Зіткнення літосферних плит і початок зникнення Тетісу (~66–34 млн років тому, палеоген)
?Африканська літосферна плита почала рухатися на північ і стикатися з Євразією, що спричинило поступове закриття океану Тетіс.
?Внаслідок цього відбувся підйом і стиснення морських відкладень, що стало основою майбутніх Карпат.
?У результаті цього процесу сформувалися внутрішні моря, одне з яких стало Паратетісом.

Утворення Паратетісу (~34 млн років тому, олігоцен)
?Закриття Тетісу призвело до утворення ізольованого Паратетісу — великого внутрішнього моря, яке простягалося від Альп до Каспію.
?У Паратетісі продовжували накопичуватися осадові породи, включаючи пісковики, глини та алевроліти, які сьогодні формують Карпати.

Підняття Карпат (~23–5 млн років тому, міоцен)
?Протягом міоцену тривав активний тектонічний підйом Карпат.
?Флішові відклади, які раніше лежали горизонтально, були зім'яті в складки й частково поставлені вертикально, що створило структуру Тораківської стінки.
?У цей період Паратетіс почав розпадатися через зменшення зв’язку з океаном.

Утворення Каспійського та Чорного морів (~10 млн років тому, пізній міоцен – пліоцен)
?Паратетіс остаточно розпався на окремі водойми, які з часом стали Чорним, Каспійським та Аральським морями.
?Чорне море на той момент було ізольованим і являло собою прісноводне або слабкосолоне озеро.

З’єднання Чорного моря із Середземним (~7,5–7,2 тис. років тому, голоцен)
?Під час льодовикового періоду рівень Чорного моря був значно нижчим за рівень Світового океану.
?Близько 7,5 тис. років тому (за однією з гіпотез) стався "Босфорський прорив" – прорив вод Середземного моря через Босфор у Чорне море.
?Вода хлинула з великою силою, швидко піднявши рівень Чорного моря і перетворивши його на солоне море, пов’язане зі Світовим океаном.
Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують